Občina Izola je zaključila s prenovo južnega dela ribiškega pristanišča v smeri Sončnega nabrežja. Skupaj s prenovljenim severnim delom pristanišča, ki je bil zaključen lani, je Izola pridobila sodobno in varno pristanišče tako za Izolane kot za obiskovalce.
Obnova južnega dela ribiškega pristanišča vključuje sanacijo in zvišanje obalnega zidu južnega dela mandrača, vključno z malim oziroma južnim pomolom, in razširitev obale Sončnega nabrežja, ki je zdaj enako široka po celotni dolžini, ter ustrezno ureditev tlakov in kanalizacije zaradi zvišanja obale. Prenovljena so bila tudi privezna mesta za plovila, javna in varnostna razsvetljava ter urejene zelene površine med cono za pešce in cesto. Postavljene so nove omarice za oskrbo plovil z elektriko in vodo, saniran je parapetni zid na ribiškem pomolu, ki ločuje delovno površino ribičev in na novo tlakovano pot ob skalometu. Poleg tega je bil na zbirnem centru prenovljen ribiški šotor z okolico, nabavljena je bila dodatna oprema, ki bo omogočala ribičem lažje in varnejše delo.
»Izola je od nekdaj ribiško mesto. Ribištvo je Izoli pustilo močan pečat, ki ga je v mestu še danes mogoče začutiti na vsakem koraku. Biti ribič je zahteven poklic. Kdor se preživlja na ta način, potrebuje široko znanje. Biti mora tudi mizar, mehanik in ne nazadnje imeti veliko potrpljenja, saj je ulov iz leta v leto skromnejši, zato je prav, da tradicijo ribištva ohranjamo in ribičem zagotavljamo sodobno ter varno infrastrukturo,« je na današnjem odprtju povedal župan Milan Bogatič. Vrednost naložbe znaša nekaj več kot 3,8 milijona evrov, od katerih bo 2,2 milijona financiranih iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Preostali del je Občina Izola prispevala iz lastnih sredstev. »Temeljite prenove je potreben tudi carinski pomol, zato bo občina pristopila k iskanju sredstev za ta namen,« je še napovedal župan.
Irena Šinko, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izpostavila: »Ribištvo v Sloveniji je v primerjavi z ostalimi evropskimi državami zelo majhno – vendar, ker je to del slovenske tradicije, je prav da ga ohranjamo in spodbujamo. Na ministrstvu se bomo še naprej trudili, da bomo v okviru evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo podpirali podobne naložbe.«
Pri zasnovi in izvedbi projekta so ves čas sodelovali tudi ribiči in ostali deležniki. »Dobro sodelovanje vseh deležnikov je pripomoglo k tako uspešni naložbi in ključno je, da imajo ribiči po prenovi pristanišča boljše pogoje za delovanje,« je zaključil Aleš Bolje, vodja svetovalne službe za ribištvo Zavoda za ribištvo Slovenije in dodal, da je ribištvo vedno obstajalo in bo obstalo tudi v prihodnje.
Dogodka so se udeležili tudi minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Darjo Felda, poslanki državnega zbora mag. Tamara Kozlovič in Mateja Čalušić ter poslanca Robert Janev in Felice Žiža ter generalna direktorica Direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal Kolar.
Projekt je sofinanciran s sredstvi iz Operativnega programa Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo 2014-2020.
Dogodek je organiziral CKŠP Izola, z zvoki kitare ga je popestril Nicola Štule.